Instagram i Facebook vs. Google Universal Analytics: kto się myli, kto mówi prawdę?

|
|
Kategorie: Social Media

Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się różnice w wynikach zliczania pomiędzy Instagramem a Google Universal Analytics?

 

Google Universal Analytics – narzędzie idealne?

Google Universal Analytics to stworzone i udostępnione przez Google narzędzie, którego zastosowanie jest tak liczne, że nie sposób określić tego w kilku zdaniach. Przy odrobinie chęci (samo się w końcu nie zrobi!), UA wykorzystać mogą zarówno analitycy, jak i specjaliści SEO, SEM, marketerzy, handlowcy czy też specjaliści social media. Jednym słowem wszyscy, których interesuje to, co dzieje się w witrynie i co robią jej użytkownicy. Mimo ogromnych zalet Universal Analytics nie jest jednak narzędziem idealnym (wie o tym niejeden specjalista).

W 2011 roku blady strach padł na specjalistów SEO: Google rozpoczął blokowanie informacji o źródle wizyty dla osób zalogowanych. Wystarczyło, że użytkownik był zalogowany na koncie Google, by nastąpiła luka w rejestracji słów kluczowych, dzięki którym trafił na stronę. Oczywiście, zmiana ta dotyczyła tylko ruchu organicznego. Nic podobnego nie miało miejsca w przypadku Google AdWords czy CPC. Aktualnie cała przeglądarka Google jest szyfrowana i sytuacja ta dotyczy już większości słów kluczowych. W związku z tą zmianą, specjalistom SEO pozostaje sprytne wykorzystywanie, np. filtra zaawansowanego, który pozwala zobaczyć w raporcie bezpłatnych słów kluczowych nie tylko hasło Not Provided, ale także stronę docelową,  przez którą użytkownik trafił do serwisu. Umożliwia to określenie słowa, które wpisał użytkownik i przez które znalazł się na naszej stronie.

Jest jeszcze Google Search Console, bezpłatna usługa Google, która pomaga monitorować i dbać o pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Co ważne, nie trzeba specjalnie zakładać konta w Search Console, by strona pojawiała się w tych wynikach. Takie konto pozwala zorientować się, jak Google widzi witrynę oraz zoptymalizować ją tak, by osiągnęła dobrą pozycję w rankingu wyników wyszukiwania. Ponadto, Google Search Console pozwala dowiedzieć się m.in. które zapytania spowodowały wyświetlenie Twojej witryny w wynikach wyszukiwania lub jakie strony kierują do Twojej witryny.

 

Facebook a Universal Analytics: skąd rozbieżności w danych?

Tak jak kiedyś specjaliści SEO, tak i teraz specjaliści social media mogą być zdezorientowani podczas pracy z Google Universal Analytics. W przypadku tych drugich, „złem socialowym” są różnice w danych zarówno między Facebookiem, jak i Instagramem a Google Universal Analytics.

Czy zdarzyło Ci się zauważyć rozbieżności w danych pomiędzy Facebookiem a Google Universal Analytics? Chodzi o sytuację, kiedy to raport systemowy Facebooka pokazuje pewną wartość liczbową, która Cię zadowala, ale Google Analytics zlicza tylko jej część. Czy zastanawiałeś się wtedy, skąd bierze się ta różnica, i które narzędzie jest „odpowiedzialne” za rozbieżności?

Najprościej rzecz ujmując, różnice w danych spowodowane są odmienną metodologią pomiaru i wykorzystaną technologią. Zbierając informacje, możemy jedynie próbować minimalizować różnice między danymi raportowanymi przez Google Universal Analytics a Facebooka.

Facebook Ads umożliwia zmiany okienka atrybucyjnego. W domyślnych ustawieniach zakup zostanie zaraportowany przez Facebooka dzień po zobaczeniu reklamy lub w ciągu kolejnych 4 tygodni od kliknięcia w reklamę. Mówiąc prościej: jeżeli użytkownik kliknie w reklamę i nie dokona zakupu, ale po kilku dniach wróci (nawet poprzez bezpośrednie wpisane adresu strony w wyszukiwarkę) i dokona konwersji, Facebook zliczy sprzedaż i uwzględni to w  swojej kampanii.

Wskazówka
By Facebook Ads prezentował nam bardziej bezpośrednie źródła konwersji, pomocna będzie zmiana ustawienia w okienku atrybucji z „Change attribution window” na  „1 day after clicking on advert”.

Jeżeli nie przyniosło to spodziewanych efektów, warto sprawdzić poprawność wpięcia pikseli Facebooka na stronie i skontrolować sposoby śledzenia w wersji mobilnej.

Natomiast w przypadku Universal Analytics źródłem konwersji w powyższej sytuacji będzie direct. Dzieje się tak, ponieważ w domyślnych ustawieniach narzędzie Google opiera się na modelu atrybucji „Last click”, który oczywiście w zależności od naszych potrzeb może być modyfikowany.

Mały - Magellan

Kolejny serwis społecznościowy, który przyprawia specjalistów o zawrót głowy, to Instagram. Najpopularniejsza aplikacja z zakresu social media od października dostarcza możliwości wyświetlania reklam użytkownikom posiadającym konto reklamowe na Facebooku.

 

Śledzenie ruchu z Instagrama

Wykorzystując Google Universal Analytics do śledzenia efektywności działań instagramowych, możemy po krótkim czasie zorientować się, że dane, jakie przedstawia nam GUA, mogą w znacznym stopniu różnić się od tych prezentowanych w statystykach facebookowych.

Wskazówka
Do tworzenia i monitorowania reklam na Instagramie wykorzystujemy facebookowe konto reklamowe.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że tak samo jak miała się sytuacja z szyfrowaniem stron dla zalogowanych do konta Google użytkowników, tak samo jest i w tym wypadku. Korzystając z instagramowej aplikacji, działamy na połączeniu szyfrowanym. Natomiast większość witryn reklamujących się przy pomocy tego kanału social mediowego posiada standardowe „http”. Z powodu dwóch różnych protokołów, tylko część działań użytkowników zostaje przypisana przez Universal Analytics do odpowiednego źródła. W zależności od prowadzonych kampanii, przekierowanie z reklamy może być przypisane do nieszyfrowanego źródła poprzedzającego Instagram jako wejście bezpośrednie „direct” lub do reklamy Adwords.

 

Zatem: jak zmniejszyć liczbę wyszukiwań bezpośrednich?

Propozycją rozwiązania może być kreator adresów URL w Analytics. Pozwala on dodać parametry do adresów URL, wykorzystywanych w niestandardowych kampaniach reklamowych. Kampania niestandardowa to dowolna kampania reklamowa, która nie korzysta z funkcji automatycznego tagowania AdWords. Dodanie parametrów UTM powinno pozwolić Ci zobaczyć dane z Instagrama. Wadą tej metody jest uzyskanie bardzo długiego URL: http://www.przykladowastrona.com/reklama/?utm_source=Instagram&utm_medium=Social&utm_campaign=xyz.

W adresie tym wszystkie elementy po „?” (włącznie z nim) są niestandardowymi parametrami, które śledzą kliknięcia linku do sekcji „kampania” w Analytics. Po dodaniu parametrów UTM, wystarczy skrócić stworzone linki i zamieścić ich „wersję short” w swojej instagramowej reklamie.

 Baner Analityka Internetowa

Niezależnie od tego, czy zaufasz bardziej statystykom Facebooka, Instagrama, czy Google Analytics, należy pamiętać, że na zliczane dane zawsze powinniśmy patrzeć przez pryzmat trendów; przyglądać się, czy ruch na stronie ma tendencję wzrostową czy malejącą.

Prawda jest taka, że nie istnieje narzędzie, które dokładnie odzwierciedlałoby rzeczywistość. Pamiętaj, aby zawsze patrzeć na dane z pewnym dystansem!

 

Komentarze do artykułu: Instagram i Facebook vs. Google Universal Analytics: kto się myli, kto mówi prawdę?