Aktualizacja algorytmu wyszukiwarki Google – Pingwin 3.0 oraz Pirat 2.0

|
|
Kategorie: SEO

17 października firma Google wypuściła kolejną aktualizację algorytmu, której zadaniem jest walka ze stronami, których linki przychodzące są kiepskiej jakości. Zaledwie kilka dni później Google uderza kolejnym algorytmem w jedną z najmniej kontrolowanych sfer w sieci. Chodzi o serwisy, które pośredniczą w nielegalnej wymianie plików. Pirat 2.0 skutecznie obniżył rankingi tym stronom, które miały najwięcej zgłoszeń łamania prawa autorskiego.

Aktualizacja algorytmu dotyczyła wszystkich krajów i wpłynęła przynajmniej na 1% wyników wyszukiwania. Pojawienie się kolejnej wersji Pingwina nie było dla branży SEO wielkim zaskoczeniem. Wielu webmasterów i specjalistów SEO już od dawna buduje pozycję witryn w oparciu o bezpieczne metody, by takie aktualizacje jak Pingwin czy Panda nie były  w stanie usunąć  strony z wyników wyszukiwania. Widać, że po każdej kolejnej aktualizacji, podwórko w wynikach w jakimś stopniu zostaje oczyszczone.

Jak reagować w przypadku spadków pozycji?

Właściciele stron, którzy postępowali zgodnie z wytycznymi Google, posiadając naturalne profile linków, nie mają się czego obawiać. W wielu takich przypadkach aktualizacja spowodowała nawet wzrosty pozycji. Natomiast  jeśli  strona zanotowała duże spadki należy dokładnie przeanalizować profil linków.
Aby sprawdzić czy linki prowadzone do witryny są nienaturalne, należy zwrócić uwagę na następujące  źródła:

  • Farmy linków.
  • Kiepskiej jakości katalogi.
  • Linki typu Exact Match.
  • Linki na stronach naruszających w znacznym stopniu wytyczne.
  • Linki ze stron niebezpiecznych (np. infekujących trojanem, pośredniczących w spamie).

Linki do analizy należy pobrać z narzędzia Google Webmaster Tools, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby dla bezpieczeństwa dodatkowo sprawdzić linki przychodzące z pomocą narzędzi Ahrefs i MajesticSEO.

Google-Pingwin-3-0-Pirat-2-0_1

Pirat 2.0 w walce o prawa autorskie

W jaki sposób algorytm Pirat 2.0 walczy z nielegalną wymianą plików? Google w tym celu wykorzystało efekt skali. Od kilku lat proces zgłaszania naruszenia prawa autorskiego jest uproszczony. Statystyki jasno pokazują, że wytwórnie, wydawcy oraz inni, którzy reprezentują prawa autorskie i majątkowe twórców zgłaszają, coraz więcej stron naruszających prawo. W ostatnim miesiącu Google otrzymało ponad 37 milionów żądań usunięcia stron z uwagi na obecność treści naruszających prawa autorskie. Statystyki pokazują skalę problemu, ale i sposób w jaki odnosi się do niego gigant z krzemowej doliny.

Google-Pingwin-3-0-Pirat-2-0_2

Ostatnia aktualizacja spowodowała spory wzrost tych zgłoszeń. Najpopularniejsze zapytania np. znany artysta, znany serial, film z dopiskiem +mp3 +torrent +download nie wyświetlają już tych samych wyników co przed aktualizacją.

Google-Pingwin-3-0-Pirat-2-0_3

Zdarza się, że Google pod takie zapytanie wyświetli nam stronę domową danego artysty, zespołu, serialu, filmu.

Google-Pingwin-3-0-Pirat-2-0_4

Problem nielegalnej wymiany plików nie zniknął całkowicie, jednak wyszukiwanie plików obecnie zostało utrudnione. Ruch na stronach z danymi torrent spadł prawie 3-krotnie.

Google-Pingwin-3-0-Pirat-2-0_5

Google-Pingwin-3-0-Pirat-2-0_6

Wśród użytkowników zawrzało i część zapowiedziała już zmianę wyszukiwarki na konkurencyjne takie jak np. Bing czy DuckDuckGo. Zmiany te powodują, że wyszukiwarka Google nie jest już tylko wyszukiwarką nagradzającą za dopasowaną i właściwą treść, która odpowiada na zapytanie użytkownika. Google coraz częściej stosuje algorytmy, które karzą za nieprzestrzeganie wytycznych i wprowadza swój „kodeks drogowy” aby polepszać jakość wyników wyszukiwania. W obecnych czasach warto śledzić zmiany algorytmów, ponieważ dla niektórych branż może oznaczać to „być albo nie być”.

 Zobacz jak skutecznie wyjścia z filtra

Komentarze do artykułu: Aktualizacja algorytmu wyszukiwarki Google – Pingwin 3.0 oraz Pirat 2.0